SERVİSLER

2022'nin Düşük Bütçeli Pazarlama Trendleri

5/5/2022
5
dakika yaklaşık okuma süresi.

İşletmenizi ücretsiz olarak tanıtmanıza yardımcı olacak 6 tür pazarlama trendi.

Birisi pazarlama kelimesinden bahsettiğinde, genellikle aklımıza gelen ilk şey pahalı TV reklamları, ünlülerle dolu fotoğraflar olur. Ancak pazarlama bundan çok daha fazlasıdır.

Bu yazımızda işletmenizi düşük bir fiyata veya ücretsiz olarak tanıtmanıza yardımcı olacak 6 tür düşük bütçeli pazarlama trendlerinden bahsedeceğiz.

Bu pazarlama trendlerinin hepsinin uzun vadeli olduğunu ve sonuç vermesinin biraz zaman alabileceğini unutmayın!

TAVSİYELER

Her şey müşterilerinizin sizin için diğer insanlara iyi bir söz söylemesi ile ilgilidir. Tavsiyeler son derece etkili bir pazarlama türüdür çünkü insanlar tavsiyelere her şeyden çok güvenirler, özellikle de arkadaşlarından ve ailelerinden gelen tavsiyelere.

Müşteri tavsiyeleri, daha fazla satış elde etmek, markanızı oluşturmak ve itibar kazanmak için muhteşem bir referanstır. Bu düşük maliyetli pazarlama trendine bir şans vermek istiyorsanız, devam etmenin birkaç yolu vardır.

Memnun bir müşteri sözü paha biçilemez!

Bir müşteriyle işinizi bitirdikten sonra daima tavsiye istemeniz önerilir. Ancak o zaman işinizle ilgili deneyimleri tamamlanmış olacaktır.

Tavsiyeler ayrıca iş birliklerini de içerir ve başka bir işletmenin sözü çok değerlidir. Bir işletme ile iş birliği yapıyorsanız, sizinkine benzer olduğundan veya işlerinizi birbirine bağlayacak bir şey ortaya çıkardığınızdan emin olun.

FORUMLAR VE GRUPLAR

Artık forumları kimsenin kullanmadığını düşünüyorsanız, kesinlikle yanılıyorsunuz. İnsanlar hala kitlesel olarak onları ziyaret ediyor ve her gün her türlü tartışmaya katılıyor.

İşletmenizi ziyaret etmek ve tanıtmak için kendinize mükemmel bir forum bulsanız bile, kendi kendini tanıtma ve spam gönderme ile ilgili kuralları olacaktır. Bu nedenle, herhangi bir şey göndermeden önce, kuralları okumaya zaman ayırmanızı öneririz. Biraz zaman alabilir, ancak tüm topluluktan kalıcı olarak yasaklanmaktan daha iyidir. Bu çok uzun vadeli bir stratejidir çünkü işinizi tanıtmaya başlamadan önce kendinizi bir forumun katkıda bulunan bir üyesi olarak belirlemeniz gerekecek.

Bunu yapmazsanız, moderatörler spam gönderen olduğunuzu düşünecek ve mesajlarınızı silecek ve hatta belki sizi yasaklayacaktır. Bundan kaçınmak için sorular sorun, cevaplar verin ve tartışmalara katılın. Diğer üyelere güvenmeye değer olduğunuzu ve topluluğa katkıda bulunacak bir şeye sahip olduğunuzu gösterin. Hatta forum sahibi, foruma katkıda bulunan bir üye olmak için ne kadar çok çalıştığınızı görürlerse sizi ödüllendirebilir ve sizi kendileri tanıtabilir 😊

TIKLAMA BAŞINA ÖDEME REKLAMCILIĞI (PPC)

Bu güncel pazarlama trendinin işleyiş şekli, yalnızca aldığınız tıklamalar için ödeme yapmanız ve bu süreçte tonlarca para tasarrufu yapmanızdır. Televizyonda reklam vermenin ne kadar pahalı olduğunu biliyorsunuz, ancak çoğu zaman karşılığını almıyor mu? Bunun nedeni, reklamlarınızı yüz binlerce kişiye gösteriyorsunuz ama bunların büyük bir kısmı onları asla izlemiyor.

Tıklama başına ödeme reklamcılığında reklamınız çok sayıda insana gösterilir, ancak bunun için ödeme yapmanız gerekmez. Bunun yerine, yalnızca reklamınızı gerçekten tıklamaları durumunda ödeme yaparsınız. Sizce de bu harika bir ödeme modeli değil mi?

En popüler ve kullanılan PPC hizmeti Google Ads'dir. Daha fazla satış, potansiyel müşteri, web sitesi trafiği, marka bilinirliği, ürün ve marka üzerinde düşünme, uygulama tanıtımı ve daha fazlası dahil olmak üzere farklı hedeflere ulaşmanıza yardımcı olabilecek bir dizi farklı reklam kampanyası sunar. Bu hizmetin öğrenilmesi ve ustalaşması biraz zaman alabilir, ancak kesinlikle karşılığını verir.

Ayrıca sosyal medya platformları ayrıca tıklama başına ödeme reklamları sunar ve en popüler olanı Facebook Reklamlarıdır. Popülerliğinin en büyük nedeni, Facebook'un her gün 2,6 milyardan fazla kişinin aktif olarak kullandığı Facebook'un hala dünyanın en büyük sosyal medya platformu olmasıdır.

SEO

Arama motoru optimizasyonu anlamına gelen SEO, web sitelerinin arama sayfalarında anahtar kelimeler için sıralama yapmasına yardımcı olan bir dizi tekniktir. Sıralama ne kadar iyi olursa, web sitesi trafiği o kadar büyük olur.

Web siteniz optimize edilmemişse, muhtemelen hiçbir müşteri sizi bulamayacaktır, dolayısıyla SEO'nun önemi hafife alınamaz. Bu düşük maliyetli pazarlama stratejisi tamamen ücretsizdir, ancak bir püf noktası vardır: Öğrenmesi biraz zaman alır.

SEO hakkında detaylı bilgi almak için rehberimizde yer alan “Modern İşletmeler İçin Seo’nun Önemi” yazımıza göz atabilirsiniz. https://patentsorgu.com/modern-isletmeler-icin-seonun-onemi

Bloglar büyük bir SEO desteği sağlar, bu nedenle işletmeniz bir tane çalıştırmanıza izin veriyorsa, şanslısınız demektir. Blog, insanlara güvene ve marka oluşturmaya yardımcı olan kaliteli içerik sağlama şansı verir. Arama motorları, insanların kullanabileceği kaliteli içeriği sever ve uzmanlar sebepsiz yere "içerik kraldır" demez.

İÇERİK PAZARLAMA

Geleceğin pazarlama trendleri için içeriğin öneminden daha önce bahsetmiştik, ancak bir veya iki cümle bunu haklı çıkarmaz. Örneğin; sevdiğiniz bir marka, sizi güldüren komik bir resim yayınladı. Bu, içerik pazarlamasına bir örnektir. Bu şekilde izleyicileriyle bağlantı kuruyor ve güven inşa ediyorlar.

İçerik pazarlaması, kitlelerin ilgi alanlarına hitap eden ve okumak istedikleri konularla ilgili yüksek kaliteli içerik oluşturmakla ilgilidir.

Bu dijital pazarlama trendi uzun vadeli bir stratejidir çünkü tek bir gönderi ile bir gecede yüzlerce okuyucu ve takipçi edinmezsiniz.

İçerik pazarlamasından en iyi şekilde yararlanmak için bir blog açın ve hedef kitlenizin bulunduğu her platformda sosyal medya hesapları oluşturun. Hedef kitleniz hakkında her şeyi biliyorsanız, zaten işiniz çok daha kolay olacaktır.

SOSYAL MEDYA

Sosyal medyada gönderi yapmak ücretsizdir ve sosyal medya reklamları yayınlamayı planlıyor olsanız da olmasanız da işletmeniz için hesap sahibi olmak çok önemlidir.

Düzenli olarak gönderi paylaşan profillere sahip olmak, müşterilerinizi önemsediğinizi gösterir ve sizinle etkileşim kurmalarına olanak tanır. Müşterilerinizle bir ilişki kurmanın yanı sıra güven ve sadakat oluşturmanıza da yardımcı olur.

Blog yayınlarınızı paylaşmak, takipçilerinizin beğeneceğini bildiğiniz içerikleri göndermek için sosyal medyayı kullanın, aynı zamanda ürünlerinizi ve hizmetlerinizi tanıtın.

Ürünlerinizden biri tekrar stokta olduğunda veya yeni bir ürününüz olduğunda, sosyal medyada bununla ilgili bir gönderi yapın ve takipçilerinizle paylaşın. Gönderide, ürününüzün bir resmini ve insanlara faydalı olacak en önemli bilgilerden bazılarını da eklemeyi unutmayın!

Bunun dışında indirim görselleri, anketler, sorular gönderebilir, çekiliş-hediye gönderileri yapabilir, takipçilerinizi satışlar ve özel promosyonlar hakkında bilgilendirebilirsiniz.

Takipçilerinizin özel mesajlarına yanıt vermeyi unutmayın ve mümkün olduğunca onların sorularını yanıtlamak için zaman ayırın. Ek olarak, ürünlerinizle ilgili deneyimlerini paylaşmaları için onları teşvik edin ama bunları kullanıcı tarafından oluşturulan içerikte öne çıkarabilir misiniz diye mutlaka sormalısınız.

Tüm bunları yaparak, takipçilerinize onları önemsediğinizi gösterirsiniz ve karşılığında onlar da sayfanızı paylaşır ve diğer insanlara ulaşmanızı sağlar 😊

"Markalar için Sosyal Medya Pazarlama Stratejisi Oluşturma Rehberimize" buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Marka isim bulma robotu yönlendirme yazısıMarka isim bulma robotu yönlendirme görseli. Telefon tutan el.
BUNU DA SEVEBİLİRSİNİZ!

İçeriklerimizi İnceleyin

Sizin için içerikler üretiyoruz. Daha iyi bir iş dünyası deneyimi için içeriklerimizi inceleyin. İşinizi geliştirin. Markanıza ve fikir dünyanıza değer katın.

MARKA TESCİL SORGUSU

Hızlı Marka Sorgulama

Hızlıca buradan marka sorgulayabilirsiniz!

MARKA TESCİL SORGUSU

Hızlı Marka Sorgulama

Hızlıca buradan marka sorgulayabilirsiniz!

Done!

Now you can clone this project and reuse the form.
Clone
Oops! Something went wrong while submitting the form.
SORGULA
MARKA ARAŞTIRMA SONUCU

3 Adımda Marka Tescili Başvurunuzu Başlatın!

Bu sayfa üzerinden marka tescil başvurunuzu başlatabilirsiniz.

Yandaki adımları izleyerek başvurunuzu gerçekleştirin.

İyzico Ödeme Logoları İyzico, Visa, Mastercard, Troy Kredi Kartı logoları.
1. ADIM
Markanızı Bize İletin

Ön araştırma yaptığınız markayı bize iletin.

Başvurunuz herhangi bir sebep ile yapılamadığında ödemeniz koşulsuz iade edilir.

Markanızın Kaydı Alınmıştır!
Ödeme Yapabilirsiniz

Ödeme için Sonraki Adımı Takip Edin!
Ödemenizin ardından uzmanlarımız sizlere ulaşacaktır.
Bir Hata Oluştu! Whatsapp ile bize ulaşabilirsiniz.
2. ADIM
Başvuru Paketini Seçin ve Ödeme Yapın

Sizin için hazırladığımız 3 başvuru paketinden birisini seçin! İyzico bağlantısı ya da Havale/EFT ile ödeme gerçekleştirin.

ÖZEL FIRSAT

Hızlı Başvuru

Temel, ekonomik, hızlı ve tek sınıflı marka tescil hizmeti. Herkes için önerilir.

Yeşil Onay Kutusu
Tek Sınıflı Hızlı Başvuru
Yeşil Onay Kutusu
Başvuru Harçları Dahil
Yeşil Onay Kutusu
Ücretsiz Ön Araştırma Danışmanlığı
Yeşil Onay Kutusu
Red Halinde Ücretsiz Başvuru Hakkı
Yeşil Onay Kutusu
Ön Araştırma Sürecinde Hızlı İade
E-TİCARET İÇİN EN İYİ

Profesyonel Başvuru

İki sınıflı marka tescil hizmeti. Genellikle satış yapan markalar için önerilir.

Yeşil Onay Kutusu
İki Sınıflı Hızlı Başvuru
Yeşil Onay Kutusu
Başvuru Harçları Dahil
Yeşil Onay Kutusu
Ücretsiz Ön Araştırma Danışmanlığı
Yeşil Onay Kutusu
Red Halinde Ücretsiz Başvuru Hakkı
Yeşil Onay Kutusu
Ön Araştırma Sürecinde Hızlı İade
Yeşil Onay Kutusu
Patent Sorgu Rehber Paketi

6500 ₺

KDV Dahil

1520 ₺ KDV Dahil

2120 ₺ KDV Dahil

KURUMSAL BAŞLANGIÇ

Kapsamlı Başvuru

İhtiyaç duyduğunuz başlangıç paketinin tümü. Logo ve domain dahil edilmiştir.

Yeşil Onay Kutusu
Üç Sınıflı Hızlı Başvuru
Yeşil Onay Kutusu
Kapsamlı Marka İzleme Hizmeti
Yeşil Onay Kutusu
3 Alternatif Logo Tasarımı
Yeşil Onay Kutusu
24 Saat Logo Revizyon Hakkı
Yeşil Onay Kutusu
Başvuru Harçları Dahil
Yeşil Onay Kutusu
Ücretsiz Ön Araştırma Danışmanlığı
Yeşil Onay Kutusu
Red Halinde Ücretsiz Başvuru Hakkı
Yeşil Onay Kutusu
Ön Araştırma Sürecinde Hızlı İade
Yeşil Onay Kutusu
İlk Yıl Domain Tescili
Yeşil Onay Kutusu
Patent Sorgu Rehber Paketi
2. ADIM
Uzmanlarımız Size Hemen Ulaşsın

Uzmanlarımız ödemenizi aldıktan sonra en kısa sürede sizlere telefon ile ulaşacaktır.

Unutmayın ve Rahat Olun! Başvurunuz herhangi bir sebep ile yapılamadığında ödemeniz koşulsuz ve garantili bir şekilde iade edilir.

SÜREÇ

Marka Tescil Süreci Zaman Çizelgesi

BAŞLANGIÇ
Ön Araştırma Süreci - Ücretsiz

Markanızın tescil edilip edilmediğine dair ön araştırma yapılması. Patent Sorgu üzerinden ücretsiz yapılabilmektedir. Ayrıca marka uzmanımıza danışarak detaylı bilgi alınabilir.

Ön Araştırma Süreci Nedir?
BİR İŞ GÜNÜ
Tescil Başvurusu - Marka Başvuru Ücreti

Başvurunuz gerekli evrakların şirketimize gönderilmesi halinde tescil başvurusu aynı gün gerçekleşir!

Güncel Tutarlar için Tıklayın
Read the Article
2-4 AY
Değerlendirme Süreci

Marka başvurunuz Türk Patent Kurumu tarafından değerlendirilmektedir. Bu süreç bir şekli inceleme sürecidir. Kurul onayının ardından marka yayın kararı çıkar.

Read the Article
4-6 AY
İlan Süresi

Marka başvurunuz Türk Patent Kurumu tarafından uygun görüldüğü takdirde 2 ay boyunca ilanda kalmaktadır. Bu süreçte bir itiraz gelip gelmeyeceği kontrol edilir.

Read the Article
6. Ay
Tescil - Tescil Belge Ücreti

Marka başvurunuza itiraz gelmemesi halinde tescil belge ücreti ödenerek markanız tescil edilir.

Read the Article
İÇERİKLER

İçeriklerimizi İnceleyin

Sizin için içerikler üretiyoruz. Daha iyi bir iş dünyası deneyimi için içeriklerimizi inceleyin. İşinizi geliştirin. Markanıza ve fikir dünyanıza değer katın.

TÜM İÇERİKLERİ GÖRÜN!

Godaddy ile Avantajlı
Domain Kayıt için Tıklayın!

Patent Sorgu, Marka Tescili, Patent Tescili, Tasarım Tescili ve Marka Sorgulama konularında uzman patent ofisi logosu.
INSTAGRAM

Patent Sorgu'yu Instagram'da Takip Edin

Hesabımızı Instagram'da takip edin. Bilgilendirici içeriklerimizden, ve fırsatlardan faydalanın.

INSTAGRAM