SERVİSLER

Neden Patent Yaptırmalıyım?

26/9/2022
3
dakika yaklaşık okuma süresi.

Neden Patent Yaptırmalıyım? Patent alınmasının önemine dair birkaç öneri...

Neden Patent Yaptırmalıyım?

 

“Neden Patent yaptırmalıyım?” konusuna yazımızın ilerleyen kısımlarında daha ayrıntılı değineceğiz sadece bunu yapmadan ilkin patentin ne işe yaradığını açıklayalım. Patent, buluş sahibinin , buluş konusu ürünü 3. kişilerin belirli bir süre üretme, kullanma, satma veya ithal etmesini engelleme hakkı veren belgedir.
Patentler,mucidin, patentin verildiği ülkede başkalarını buluşlarını yapmaktan,kullanmaktan veya satmaktan alıkoymasına izin verir.

 

Patentler, mucidin/,patentin verildiği ülkede başkalarını buluşlarını yapmaktan, kullanmaktan ya da satmaktan alıkoymasına izin verir. Patentler önemlidir zira size başkalarının sizin izniniz olmadan buluşunuzu kopyalamasını, üretmesini, satmasını ya da ithal etmesini kısıtlama hakkını vererek buluşunuzu korumaya destek olurlar. Patentler başka yönlerden de faydalıdır,buluşunuzun ya da işleminizin patentinin alınmasının önemine dair birkaç sebebi daha sıralamak gerekirse:

• Koruma:

Patentler, patentinizin verildiği tarihten itibaren size buluşunuzu koruma olanağı verir.Önce sizin onayınızı almadan patentli buluşunuzu kimse üretemez, satamaz yada ithal edemez.

• Münhasırlık:

Patentler, patentiniz için başvurduğunuz tarihten itibaren 20 sene süresince patentli buluşunuzu ya da işlemenizi kullanmanıza ve bundan yalnızca kendi başınızakâr etmenize imkan tanır.

• Öncelik:

Bir buluşun patentini alan ilk şahıs olmak, patent sahibine sonraki patentlere bakılırsa üstün haklar verir. Bu nedenle, bir düşünce için kapital arayan biriyseniz, fikri potansiyel yatırımcılara ve lisans sahiplerine açıklamadan ilkin buluşunuzun patentini almak, onların patent fikrinizi çalmalarını ve daha fırsat bile bulamadan patentini almalarını engellemek zekice olacaktır. Fikri ilk patentleyen sizseniz o patentin tek sahibi siz olacaksınız.

• Kâr:

Patentler, üstünde anlaşmaya varılan bir ücret karşılığında başkalarının kullanımı için patentlerinizi lisanslamanıza imkan tanır. Bu durum, patent haklarını şirketlere ya da bireylere kâr amacıyla lisanslamak yada satmak isteyen kişiler için büyük avantajdır. Patentinizin kullanması için bir ücret belirleseniz (diyelim %5), patentli buluşunuzu pazarlamak için lüzumlu kaynaklara masraflara haiz olmayan mucitler için daha iyi bir seçenek olabilir.Böylelikle patentli ürününüzü siz üretmeseniz bile ürün üstünden para kazanabilirsiniz.

• Yenilik:

Patentler yeniliği teşvik eder zira insanoğlu para kazanmak isterler ve bunu yapmak için bir şey buluş etmekten, icadı korumaktan ve ondan sonra onu birazcık para kazanmak için kullanmaktan daha iyi ne olabilir ki?İnsanlar icatlarının korunamayacağını düşünürlerse, buluş etmeyebilirler

• Rekabet:

Fikrinizin ya da tasarımınızın patentini almak, işletmeleri rekabeti sınırlandırmasına destek olur. Rakibiniz tarafınca satılan bir buluşun patentini aldığınızı hayal edin. Ürünün patentini alarak, rakibinizden ürünün üretimini ve satışını durdurmasını isteme hakkını elde edecek ve böylece rakiplerinizi ayıklayarak daha büyük bir Pazar oranı elde edeceksiniz.

• Yatırımcılar:

Bir patente ya da patent portföyüne haiz olmak, bilhassa potansiyel yatırımcıların yalnızca muayyen bir patenti yada birtakım patenti kullanma hakları içi şirketinize yatırım yapabileceğini düşündüğünüzde, minik işletmeler için son aşama değerlidir.

• Güvenilirlik:

Patent sahibi olmak hem icat eden bununla beraber firması için artan güvenilirlik sağlar. Tescil başvurunuzu erteleyerek riske girmeyin. Çünkü öncelik ilk başvuranındır.

Marka tescili ve her türlü tescil işlemlerinize profesyonel ve yenilikçi çözüm için uzmanlarımızla iletişime geçmeyi unutmayın!

Marka isim bulma robotu yönlendirme yazısıMarka isim bulma robotu yönlendirme görseli. Telefon tutan el.
BUNU DA SEVEBİLİRSİNİZ!

İçeriklerimizi İnceleyin

Sizin için içerikler üretiyoruz. Daha iyi bir iş dünyası deneyimi için içeriklerimizi inceleyin. İşinizi geliştirin. Markanıza ve fikir dünyanıza değer katın.

MARKA TESCİL SORGUSU

Hızlı Marka Sorgulama

Hızlıca buradan marka sorgulayabilirsiniz!

MARKA TESCİL SORGUSU

Hızlı Marka Sorgulama

Hızlıca buradan marka sorgulayabilirsiniz!

Done!

Now you can clone this project and reuse the form.
Clone
Oops! Something went wrong while submitting the form.
SORGULA
SÜREÇ

Marka Tescil Süreci Zaman Çizelgesi

BAŞLANGIÇ
Ön Araştırma Süreci - Ücretsiz

Markanızın tescil edilip edilmediğine dair ön araştırma yapılması. Patent Sorgu üzerinden ücretsiz yapılabilmektedir. Ayrıca marka uzmanımıza danışarak detaylı bilgi alınabilir.

Ön Araştırma Süreci Nedir?
BİR İŞ GÜNÜ
Tescil Başvurusu - Marka Başvuru Ücreti

Başvurunuz gerekli evrakların şirketimize gönderilmesi halinde tescil başvurusu aynı gün gerçekleşir!

Güncel Tutarlar için Tıklayın
Read the Article
2-4 AY
Değerlendirme Süreci

Marka başvurunuz Türk Patent Kurumu tarafından değerlendirilmektedir. Bu süreç bir şekli inceleme sürecidir. Kurul onayının ardından marka yayın kararı çıkar.

Read the Article
4-6 AY
İlan Süresi

Marka başvurunuz Türk Patent Kurumu tarafından uygun görüldüğü takdirde 2 ay boyunca ilanda kalmaktadır. Bu süreçte bir itiraz gelip gelmeyeceği kontrol edilir.

Read the Article
6. Ay
Tescil - Tescil Belge Ücreti

Marka başvurunuza itiraz gelmemesi halinde tescil belge ücreti ödenerek markanız tescil edilir.

Read the Article
İÇERİKLER

İçeriklerimizi İnceleyin

Sizin için içerikler üretiyoruz. Daha iyi bir iş dünyası deneyimi için içeriklerimizi inceleyin. İşinizi geliştirin. Markanıza ve fikir dünyanıza değer katın.

TÜM İÇERİKLERİ GÖRÜN!

Godaddy ile Avantajlı
Domain Kayıt için Tıklayın!

Patent Sorgu, Marka Tescili, Patent Tescili, Tasarım Tescili ve Marka Sorgulama konularında uzman patent ofisi logosu.
INSTAGRAM

Patent Sorgu'yu Instagram'da Takip Edin

Hesabımızı Instagram'da takip edin. Bilgilendirici içeriklerimizden, ve fırsatlardan faydalanın.

INSTAGRAM