Markanızı tescilleyerek işletmenizin bilinirliğini güvence altına alın.
SERVİSLER

Marka Tescili

Markanızı tescilleyerek işletmenizin bilinirliğini güvence altına alın.

7/6/2022
5
dakika yaklaşık okuma süresi.

Marka Tescil sürecine dair merak ettiğiniz her şey bu içeriğimizde içeriği detaylı bir içimde okuyarak bu süreçle ilgili her konuya hakim olabilirsiniz. Markanızı sorgulayarak uzmanlarımızdan destek alabilirsiniz.

Marka Tescili Nedir?

Marka, bir işletmenin ürünlerini / servislerini farklı bir işletmeden kaynaklanan benzerlerinden ayırt etmek için kullandığı bir işaret, isim, kelime, etiket, cihaz veya sayısal karakterlerin bir temsilidir. Bir ticari işletme ancak markasına yatırım yaparak yükselebilir. Bunun ile ün kazanabilir. Aynı oranda markasını benzerlerinden korumalıdır.

Tamamen online olarak markanızı tescil etmek ister misiniz ?

Marka İsim Hakkı Almak Neden Önemlidir?

İşletmenizin yarını ve bugünü birbirinden farklı olabilir. Henüz farketmediğiniz uzun ve kazançlı bir yolculuğun başında olabilirsiniz. İşletmenizin gelecekte karşılaşabileceği potansiyel sorunların en başında taklit etmek geliyor olabilir. Markanız sizin fikrinizin bir mülkiyetidir. Onu tescil altına almak gelecekte karşılaşabileceğiniz potansiyel problemlerin önüne geçer. Tescilli markanıza daha güvenle yatırım yapabilirsiniz.

Patent Sorgu ile Marka Sorgulama

Yatırım yapacağınız markanın tescilinin önceden alınmamış olması önemlidir. Patent sorgu üzerinden sistem ile ön araştırmayı kendiniz yapabilirsiniz. Takıldığınız herhangi bir noktada uzmanımıza danışabilirsiniz.

Marka Tescilinizi Patent Sorgu Online Gerçekleştirebilirsiniz

Patent Sorgu marka tescilinde size dijital olarak çözümler sunar. Marka tescil başvurunuzun ilk anından tescil aşamasına kadar sizin yanınızdadır.

Marka başvurunuz öncelikli olarak marka uzmanlarımız tarafından ön inceleme sürecine alınır. Marka uzmanlarımız tescil etmek istediğiniz markanıza dair araştırmalarını titizlikle yürütürler.

Marka başvurusu için sadece tarafınıza gönderilecek olan vekil onay formunu imzalayıp tarafımıza iletmeniz yeterli olacaktır.

Marka başvurunuz aynı gün gerçekleşir.

Marka başvuru talebiniz, vekil onay formu ve ücretin yatırılmasına dair dekontun tarafımıza iletilmesi halinde aynı gün gerçekleştirilir.

Marka başvurunuzu tarafınıza ileteceğimiz başvuru numarası ile Türk Patent Kurumu resmi sayfasından kontrol edebilirsiniz.

Patent Sorgu hızlı ve etkili çözümler sunmayı kendine hedef edinmiştir. Tamamen dijital marka başvurusu yapmanız artık çok kolay !

Marka başvurunuz TPE tarafından değerlendirilir.

Marka başvurunuz Türk Patent Kurumu tarafından değerlendirilerek, eksikliğin bulunmaması ve tescile uygun bulunması halinde ilana çıkarılır.

Marka tescil başvurunuz 2 ay boyunca ilanda kalır. 3. kişiler markanıza dair hukuka aykırılık ve benzerlik gibi iddialar ile itiraz edebilirler.

Marka başvurunuza itiraz gelmesi halinde marka vekilimiz sizinle iletişime geçerek bilgilendirme gerçekleştirir. İtiraza karşı görüş bildirmek marka başvurunuzun tescil edilmesi açısından önem arzetmektedir.

Marka başvurunuz ortalama 6 ay içerisinde tescil edilir!

Marka başvurunuz itiraz gelmemesi halinde ortalama 6 ay içerisinde tescil aşamasına gelmektedir. Patent Sorgu Şirketi markanızı 6 ay içerisinde tescil olacağının garantisini vermemektedir.

Marka başvurunuza itiraz gelirse ?

Marka başvurunuza itiraz gelmesi halinde, itirazlar Türk Patent Kurumu tarafından değerlendirilmektedir.

Marka başvurunuza itiraz gelmesi halinde tüm itiraz ve görüşler Türk Patent Kurumu tarafından değerlendirilmektedir. Türk Patent Kurumu itirazları reddetmesi halinde marka başvurunuz tescile hazır hale gelir.

Türk Patent Kurumu marka başvurunuza dair itirazları kabul ettiği takdirde verilen karara itiraz hakkınız olduğu gibi, Türk Mahkemelerinde dava açabilir haklarınıza kavuşabilirsiniz. Patent Sorgu her aşamada yanınızda olacaktır !

Marka Sınıfları Ne Anlama Gelir?

Şuan Türk Patent Kurumu'nda 45 sınıf bulunmaktadır. Her alan için, her sektör için aslında ayrı bir sınıf öngörülmüş. Hangi sektörde faaliyet gösteriyorsanız o alanda o sınıfta bir başvuru yapmanız gerekmektedir. Dolayısıyla bu alanda bir marka vekili, bir marka uzmanıyla çalışmanız son derece önem arz eder. Esasında buradaki ayrım hedeflediğiniz bir şirket profili ile alakalı. Şayet siz 45 sınıfla bir başvuru yaparsanız. Almış olduğunuz marka tüm sınıflarda geçerli olur. Ancak sadece mobilya sınıfında örneğin faaliyet gösteriyorsanız 20'nci sınıfta ve aynı zamanda satışa ilişkin 35'inci sınıfta almanız yeterli olacaktır. İlerleyen süreçlerde şayet farklı sınıflarda, farklı sektörlerde faaliyet göstermek gibi bir hedefiniz varsa muhakkak ama muhakkak ilk başvuru yaptığınızda o sektörden, o sınıftan da bir başvuru yapmanız son derece önemlidir.

Patent Sorgu internet sitesinden ya da Whatsapp Hattımızdan gerçekleştireceğiniz başvurularda. Marka Danışmanı arkadaşlarımız işletmenize en uygun sınıfları size önermekteler. Detaylı bilgi için Whatsapp'tan iletişime geçebilirsiniz.

MARKA TESCİL SORGUSU

Hızlı Marka Sorgulama

Hızlıca buradan marka sorgulayabilirsiniz!

Done!

Now you can clone this project and reuse the form.
Clone
Oops! Something went wrong while submitting the form.
SORGULA
MARKA TESCİL SORGUSU

Hızlı Marka Sorgulama

Hızlıca buradan marka sorgulayabilirsiniz!

BUNU DA SEVEBİLİRSİNİZ!

İçeriklerimizi İnceleyin

Sizin için içerikler üretiyoruz. Daha iyi bir iş dünyası deneyimi için içeriklerimizi inceleyin. İşinizi geliştirin. Markanıza ve fikir dünyanıza değer katın.

SÜREÇ

Marka Tescil Süreci Zaman Çizelgesi

BAŞLANGIÇ
Ön Araştırma Süreci - Ücretsiz

Markanızın tescil edilip edilmediğine dair ön araştırma yapılması. Patent Sorgu üzerinden ücretsiz yapılabilmektedir. Ayrıca marka uzmanımıza danışarak detaylı bilgi alınabilir.

Ön Araştırma Süreci Nedir?
BİR İŞ GÜNÜ
Tescil Başvurusu - Marka Başvuru Ücreti

Başvurunuz gerekli evrakların şirketimize gönderilmesi halinde tescil başvurusu aynı gün gerçekleşir!

Güncel Tutarlar için Tıklayın
Read the Article
2-4 AY
Değerlendirme Süreci

Marka başvurunuz Türk Patent Kurumu tarafından değerlendirilmektedir. Bu süreç bir şekli inceleme sürecidir. Kurul onayının ardından marka yayın kararı çıkar.

Read the Article
4-6 AY
İlan Süresi

Marka başvurunuz Türk Patent Kurumu tarafından uygun görüldüğü takdirde 2 ay boyunca ilanda kalmaktadır. Bu süreçte bir itiraz gelip gelmeyeceği kontrol edilir.

Read the Article
6. Ay
Tescil - Tescil Belge Ücreti

Marka başvurunuza itiraz gelmemesi halinde tescil belge ücreti ödenerek markanız tescil edilir.

Read the Article
SIKÇA SORULAN SORULAR

Sıklıkla Sorulan Sorulara Cevaplar

Sıklıkla karşılaştığımız soruları sizler için derledik. Tüm tescil süreçlerine ilişkin bizlere sorularınızı iletebilirsiniz.

Neden İyi bir Marka Vekili ile Çalışmalıyım?

Marka tescil başvurusu yapmak ile süreci tamamlamış olmazsınız. Marka başvurunuza dair itiraz ve karşı görüşler TPE tarafından değerlendirilecektir. Tüm resmi sürecin marka vekili ile yürütülmesi marka tescili sürecinin sorunsuz bir şekilde tamamlanması adına son derece önemlidir.

Detaylı Bilgi İçin Tıklayın!

Marka ismi bulamıyorum?

Marka ismi bulmak zorlu bir süreçtir. :) Bu konuda size fikir verebilecek bir marka ismi bulma robotu geliştirdik. Detaylı bilgi linkine tıklayarak robotu deneyimleyebilirsiniz. Ayrıca uzmanlarımız bu yolculukta size destek olabilirler. Bize ulaşın.

Detaylı Bilgi İçin Tıklayın!

Marka tesciliyle birlikte ne kadar süre markamı kullanabiliyorum? Koruma sürem dolduğunda ne yapmam gerekiyor?

Marka tescili, başvuru tarihinden itibaren on yıl süre ile koruma sağlamaktadır. 10 yıllık süre dolmadan marka uzmanlarımız tarafından yenileme işleminin yapılacağına dair tarafınıza bilgilendirme yapılır. Yenileme ücretini yatırıldığı takdirde markanız 10 yıl daha koruma altında kalacaktır.

Detaylı Bilgi İçin Tıklayın!

Marka tescili ile birlikte kazanılan haklar nelerdir ? Markamı neden tescil ettirmeliyim ?

Marka tescili ile markanızın bir başkası tarafından kullanılmasının önüne geçmiş olursunuz. Tescilli bir markanın başkası tarafından kullanılması halinde bu durum suç teşkil edeceğinden kullanan kişi cezalandırılır. Dava açmanız halinde maddi ve manevi tazmniat elde edebileceğiniz gibi markanıza ait tüm tabela, kartvizit, websitesi, sosyal medya hesaplarının imha edilmesini sağlayabilirsiniz.

Detaylı Bilgi İçin Tıklayın!

Bahsettiğiniz nice kodları / sınıflar nedir?

Türk Patent Kurumu tarafından sektörlere ilişkin farklı nice / sınıf kodları düzenlenmiştir. Faaliyet gösterdiğiniz sektöre ait nice kodunda başvuru yapmanız gerekmektedir.

Detaylı Bilgi İçin Tıklayın!

Benzer marka başvurusu durumunda haberdar olabiliyor muyum?

Şirketimiz tarafından benzer marka başvuruları düzenli olarak takip edilmektedir. Benzer marka başvuruları olması durumunda uzmanlarımız tarafından tarafınıza bilgilendirme yapılmaktadır.

Detaylı Bilgi İçin Tıklayın!

Firma / Şirket kuruluşu olmadan marka tescil edebilir miyim ?

Marka bir fikri mülkiyettir. Şahıslar veya şirketler marka için başvuru yapabilmektedir. Marka hakkı devredilebilmektedir. İleride kuracağınız şirkete dair marka tescilini şimdiden sağlamanız mümkündür.

Detaylı Bilgi İçin Tıklayın!

Başvurum yapıldı ancak son durum nedir? Bana bir bilgilendirme ya da yazı gelmedi.

Marka tescil süresi ortalama 6 ay sürmektedir. Bu süreçte markanıza itiraz gelmesi durumunda uzmanlarımız tarafından bilgilendirme yapılmaktadır. Eğer mevcutta bir marka başvurunuz var ise ve vekilden bilgi alamıyorsanız. Marka Vekilinizi ücretsiz bir şekilde değiştirebilirsiniz.

Detaylı Bilgi İçin Tıklayın!

Başvuruyla birlikte marka ismini kullanabilir miyim?

Markanız başvuru tarihinden itibaren koruma sağlamaktadır. Markanızı başvuru ile birlikte kullanabilirsiniz.

Detaylı Bilgi İçin Tıklayın!

Neden Patent Sorgu ile Tescillemeliyim?

Patent Sorgu sizlere ihtiyacınız olan danışmanlığı en yalın hali ile sunmak için vardır. Ön araştırmayı sizin için yaparız. Sürecin başından sonuna kadar her anında danışmanlık sağlarız.

Detaylı Bilgi İçin Tıklayın!

Marka tescili ne kadar sürede gerçekleşir ?

Marka başvurunuz yapıldıktan sonra ortalama 6 ay içinde markanız tescil aşamasına gelmektedir.

Detaylı Bilgi İçin Tıklayın!

İstediğim Marka Tescil Edilmiş, Ne Yapabilirim?

Şu üç adımı uygulayabilirsiniz. 1- Genellikle markalar sınıflara göre tescillenmiştir. Aradığınız markanın faaliyet göstermeyi planladığınız sektörde tescil edilip edilmediğini kontrol edin. Eğer tescil edilmemişse halen şansınız olabilir. 2- Marka tescil süreci için isim konusunda size danışmanlık edebilecek ekibimize ulaşın. 3- Düşündüğünüz markayı biraz değiştirmeyi. Başına ya da sonuna tescil edilen markadan onu ayrıştırabilecek ekler getirmeye çalışın. Bu konu ile ilgili marka ismi bulma robotu geliştirdik. Detaylı bilgi linkinden bunu deneyimleyebilirsiniz.

Detaylı Bilgi İçin Tıklayın!

Fiziksel ofisiniz var mı? Nerelerde faaliyet gösteriyorsunuz?

Patent Sorgu online olarak çalışır. Buna rağmen farklı şehirlerde Patent Sorgu'nun şubesi olabilirsiniz. Konuyla ilgili form doldurarak detaylı bilgi alın.

Detaylı Bilgi İçin Tıklayın!

Koşulsuz İade Politikası Nedir?

Eğer online ödeme gerçekleştirmişseniz ve talep ettiğiniz marka ön araştırma sürecinden geçemez ise ekibimiz size destek olur. Eğer bu süreçte marka başvurunuz TPE'ye iletilmeyecek olursa bu karar size iletilir ve ödediğiniz ücret koşulsuz bir şekilde iade edilir. Marka tescil başvurusu uzmanlık gerektirir. Ekibimiz size ön araştırma sürecinde gerekli desteği sağlayacaktır.

Detaylı Bilgi İçin Tıklayın!

Markaya red gelmesi durumunda nasıl bir destek sağlıyoruz ?

Marka başvurunuz TPE tarafından ilk inceleme aşamasında reddedilmesi halinde şirketimiz tarafından ücretsiz marka başvuru hakkı verilmektedir. İlk inceleme haricinde itiraz yahut dava ile markanızın tescil edilmemesi durumunda marka vekillerimiz tarafından ücretli destek sağlanmaktadır.

Detaylı Bilgi İçin Tıklayın!

Ödeme yöntemleriniz nelerdir? Kredi kartı ile ödeme yapmak mümkün müdür ?

EFT, Havale, İyzco yöntemleri ile ödeme yapılabilmektedir. İyzco ile taksitlendirme yapabilirsiniz.

Detaylı Bilgi İçin Tıklayın!

Tescil belgemi ne zaman alabiliyorum?

Türk Patent Kurumu'na belge ücreti yatırıldığında tescil belgesi alınabilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin Tıklayın!