Yeni bir fonksiyon üzerine mi çalışıyorsunuz. Bunu tescilleyin.
SERVİSLER

Faydalı Model

Yeni bir fonksiyon üzerine mi çalışıyorsunuz. Bunu tescilleyin.

7/6/2022
dakika yaklaşık okuma süresi.

Faydalı Model başvurusu yenilik unsuru taşıyan buluşunuzun tescil edilmesini sağlar ve taklit edilmesinin önüne geçer.

Faydalı Model Nedir ?

Faydalı Model Türkiye ve Dünya'da yenilik unsurunu taşıyan ve sanayiye uygulanabilen buluşlar için ifade edilmektedir. Faydalı Model'in en önemli özelliği yenilik unsurunu barındırması ve sanayiye uygulanabilir bir yöntem olmasıdır.

Faydalı Model Koruma Süresi Ne Kadar ?

Faydalı Model koruma süresi 10 yıl ile sınırlıdır. 10 yıl sonunda bu süre yenilenemez. Faydalı Model'den elde edeceğiniz tüm maddi ve manevi hakları 10 yıl boyunca kullanabilirsiniz.

Neden Faydalı Model ?

Patent başvurularına göre daha az maliyetli ve daha kısa sürede sonuçlanan bir başvuru yöntemidir. Arge bölümlerinde özellikle Faydalı Model başvuruları son derece önem arzeder. Buluşunuzun bir başkası tarafından kullanılmasının önüne geçmek için başvuru yapmanız gerekmektedir.

Faydalı Model Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir ?

  1. Özet
  2. Tarifname
  3. İstemler
  4. Resimler

Başvurunuzun patent vekili ile yapılması son derece önem arz eder. Tarifname ve İstemler bölümü Faydalı Model başvurunuzun en önemli bölümleridir. Zira buluşunuzun ne olduğu, ne sağladığı ve neyi vaat ettiği bu bölümde ifade edilmektedir.

Faydalı Model Başvuru Süreci

Başvuru talebiniz ile birlikte Türk Patent Kurumu'na araştırma talebinde bulunmak gerekir. TPE araştırma gerçekleştirdikten sonra başvurunuzu Bülten'de yayınlar. Bülten'de herhangi bir itiraz olmaması halinde faydalı model başvurunuz tescil aşamasına gelmektedir.

Başvurunuza itiraz gelmesi halinde itiraz TPE tarafından değerlendirilir. Bu halde patent vekilinizin görüş bildirmesi son derece önem arz eder. TPE yapılan itirazların reddedilmesi halinde faydalı model başvurunuzu tescil eder.

MARKA TESCİL SORGUSU

Hızlı Marka Sorgulama

Hızlıca buradan marka sorgulayabilirsiniz!

Done!

Now you can clone this project and reuse the form.
Clone
Oops! Something went wrong while submitting the form.
SORGULA
MARKA TESCİL SORGUSU

Hızlı Marka Sorgulama

Hızlıca buradan marka sorgulayabilirsiniz!

BUNU DA SEVEBİLİRSİNİZ!

İçeriklerimizi İnceleyin

Sizin için içerikler üretiyoruz. Daha iyi bir iş dünyası deneyimi için içeriklerimizi inceleyin. İşinizi geliştirin. Markanıza ve fikir dünyanıza değer katın.

SÜREÇ

Marka Tescil Süreci Zaman Çizelgesi

BAŞLANGIÇ
Ön Araştırma Süreci - Ücretsiz

Markanızın tescil edilip edilmediğine dair ön araştırma yapılması. Patent Sorgu üzerinden ücretsiz yapılabilmektedir. Ayrıca marka uzmanımıza danışarak detaylı bilgi alınabilir.

Ön Araştırma Süreci Nedir?
BİR İŞ GÜNÜ
Tescil Başvurusu - Marka Başvuru Ücreti

Başvurunuz gerekli evrakların şirketimize gönderilmesi halinde tescil başvurusu aynı gün gerçekleşir!

Güncel Tutarlar için Tıklayın
Read the Article
2-4 AY
Değerlendirme Süreci

Marka başvurunuz Türk Patent Kurumu tarafından değerlendirilmektedir. Bu süreç bir şekli inceleme sürecidir. Kurul onayının ardından marka yayın kararı çıkar.

Read the Article
4-6 AY
İlan Süresi

Marka başvurunuz Türk Patent Kurumu tarafından uygun görüldüğü takdirde 2 ay boyunca ilanda kalmaktadır. Bu süreçte bir itiraz gelip gelmeyeceği kontrol edilir.

Read the Article
6. Ay
Tescil - Tescil Belge Ücreti

Marka başvurunuza itiraz gelmemesi halinde tescil belge ücreti ödenerek markanız tescil edilir.

Read the Article
SIKÇA SORULAN SORULAR

Sıklıkla Sorulan Sorulara Cevaplar

Sıklıkla karşılaştığımız soruları sizler için derledik. Tüm tescil süreçlerine ilişkin bizlere sorularınızı iletebilirsiniz.

Neden İyi bir Marka Vekili ile Çalışmalıyım?

Marka tescil başvurusu yapmak ile süreci tamamlamış olmazsınız. Marka başvurunuza dair itiraz ve karşı görüşler TPE tarafından değerlendirilecektir. Tüm resmi sürecin marka vekili ile yürütülmesi marka tescili sürecinin sorunsuz bir şekilde tamamlanması adına son derece önemlidir.

Detaylı Bilgi İçin Tıklayın!

Neden Patent Sorgu ile Tescillemeliyim?

Patent Sorgu sizlere ihtiyacınız olan danışmanlığı en yalın hali ile sunmak için vardır. Ön araştırmayı sizin için yaparız. Sürecin başından sonuna kadar her anında danışmanlık sağlarız.

Detaylı Bilgi İçin Tıklayın!