SERVİSLER

Kendi İşini Kurmak

16/12/2022
7
dakika yaklaşık okuma süresi.

Kendi işini kurmak için detaylı bir rehber: her adımda nasıl başarılı olabileceğinizi öğrenin.

Kendi işini kurma konusunda her zaman korkutucu gibi görünüyor olabilir ancak bu, bu önemli kararın alınmasının daha kolay olmadığı anlamına gelmez. İşinizi kurma yolunda ilerlemek için adım adım yapabileceğiniz birkaç şey vardır.

  • İş fikrinizi inceleyin
  • Pazarlama stratejilerini belirleyin
  • İsim arayışı yapın
  • Markanızı tescilleyin
  • Uygun yer bulun
  • İşinizin yasal yapısını belirleyin
  • Finansal planınızı hazırlayın
  • İşinizi açın

İş Fikrinizi İnceleyin

İlk olarak, kendi işinizi kurmak istediğiniz fikri inceleyin. Ne tür bir iş kurmak istediğinizi net bir şekilde belirleyin. İşinizi kurmak için hangi sektörleri düşünüyorsunuz? İşinizi kurmak için ne gibi özelliklere sahip olmalısınız? İşinizin başarılı olmasını sağlayacak stratejileri geliştirmelisiniz.

Pazarlamayı Düşünün

Bir iş kurmaya karar verdikten sonra, pazarlama stratejilerinizi belirlemelisiniz. İşinizi satın alan potansiyel müşterileri tanımlamalı ve ne tür ürün veya hizmetlerinizi satabileceklerini anlamalısınız. Ayrıca, ne tür bir pazarlama tekniği kullanacağınızı belirlemelisiniz, örneğin sosyal medya, e-posta pazarlaması veya arama motoru optimizasyonu.

Marka İsim Arayışı

Kendi işinizi kurarken, aradığınız isim önemlidir. İsminizi ararken, potansiyel müşterilerinizi hedefleyecek veya işinizi tanımlayan bir isim aramanız gerekir. Bunun için, etrafınızdaki insanlarla görüşmeler yapmalı veya isim arama hizmetlerinden yararlanmalısınız. Ayrıca, isminizi gerçekten özgün hale getirmek için mevcut markaların arama motoruna veya diğer hizmetlerine göz atın. Ayrıca marka ismi bulma robotu ile marka isim arayışınızı kolaylaştırabilirsiniz.

Markanızı Tescilleyin

Markanızı tescil etmek, işinizi başarıyla kurmak için önemli bir adımdır. Markanızın özgünlüğünü korumak ve işinizi diğerlerinden ayırt etmek için bir tescil başvurusu yapmalısınız. Tescil başvurusu için çeşitli işlemler gerekebilir, bu nedenle tescil işlemlerini doğru bir şekilde tamamlamanız gerekir. İşinizi kurmak için tescil başvurusu yapmadan önce, markanızın telif haklarının ve ticari markaların kullanımının korunmasını sağlamalısınız. Patent Sorgu ile markanızın isim arayışında ve tescillenmesi konusunda hızlıca çözüm bulabilirsiniz.

Uygun Yer Bulun

Bir iş kurmak için doğru fiziksel alanı bulmak çok önemlidir. Bir iş kurmak için bir ofis, mağaza veya alan aramalısınız. Hedef pazarınızın nerede yaşadığını ve aradığınız alanın onlara ulaşabileceğini göz önünde bulundurmalısınız. Günümüzde online işletmeler de oldukça revaçta. İşletmenizi tamamen online da yürütebilirsiniz.

İşinizin Yasal Yapısını Belirleyin

Bir iş kurmak için yasal bir yapı belirlemelisiniz. İşinizi kurmak için ne tür bir şirket kurmayı planlıyorsunuz? İşinizi kurmak için lisanslar ve izinleri almalısınız mı? İşinizin yasal yapısını belirleyebilmek için bir avukat veya vergi danışmanı, muhasebeci ile görüşebilirsiniz.

Finansal Planınızı Hazırlayın

Bir iş kurmak için finansal planlamayı da göz önünde bulundurmalısınız. İşinizin giderlerini ve gelirlerini hesaplayın. İşinizin başlaması için ne kadar para gerekeceğini belirleyin. Bir iş kurmak için nakit akışını da göz önünde bulundurmalısınız. Para kaynaklarını belirlemelisiniz ve finansal hedeflerinizi belirlemelisiniz.

İşinizi Açın

İşinizi kurduktan sonra, işinizi açmaya hazırsınız. İşinizi kurmak için gerekli tüm yasal ve finansal işlemleri tamamladıktan sonra, işinizi açmak için çalışmaya başlayın. İşinizi pazarlayın ve müşterilerinizi çekin.

Kendi işinizi kurmak için uzmanlaşmanız gereken birçok konu vardır. Yapabileceğiniz adımları anlamak ve işinizi başarıyla kurmak için gereken çalışmaları yapmak zor olabilir. Ancak, zaman ve çaba harcayarak, işinizi başarıyla kurabilirsiniz.

Marka isim bulma robotu yönlendirme yazısıMarka isim bulma robotu yönlendirme görseli. Telefon tutan el.
BUNU DA SEVEBİLİRSİNİZ!

İçeriklerimizi İnceleyin

Sizin için içerikler üretiyoruz. Daha iyi bir iş dünyası deneyimi için içeriklerimizi inceleyin. İşinizi geliştirin. Markanıza ve fikir dünyanıza değer katın.

MARKA TESCİL SORGUSU

Hızlı Marka Sorgulama

Hızlıca buradan marka sorgulayabilirsiniz!

MARKA TESCİL SORGUSU

Hızlı Marka Sorgulama

Hızlıca buradan marka sorgulayabilirsiniz!

Done!

Now you can clone this project and reuse the form.
Clone
Oops! Something went wrong while submitting the form.
SORGULA
SÜREÇ

Marka Tescil Süreci Zaman Çizelgesi

BAŞLANGIÇ
Ön Araştırma Süreci - Ücretsiz

Markanızın tescil edilip edilmediğine dair ön araştırma yapılması. Patent Sorgu üzerinden ücretsiz yapılabilmektedir. Ayrıca marka uzmanımıza danışarak detaylı bilgi alınabilir.

Ön Araştırma Süreci Nedir?
BİR İŞ GÜNÜ
Tescil Başvurusu - Marka Başvuru Ücreti

Başvurunuz gerekli evrakların şirketimize gönderilmesi halinde tescil başvurusu aynı gün gerçekleşir!

Güncel Tutarlar için Tıklayın
Read the Article
2-4 AY
Değerlendirme Süreci

Marka başvurunuz Türk Patent Kurumu tarafından değerlendirilmektedir. Bu süreç bir şekli inceleme sürecidir. Kurul onayının ardından marka yayın kararı çıkar.

Read the Article
4-6 AY
İlan Süresi

Marka başvurunuz Türk Patent Kurumu tarafından uygun görüldüğü takdirde 2 ay boyunca ilanda kalmaktadır. Bu süreçte bir itiraz gelip gelmeyeceği kontrol edilir.

Read the Article
6. Ay
Tescil - Tescil Belge Ücreti

Marka başvurunuza itiraz gelmemesi halinde tescil belge ücreti ödenerek markanız tescil edilir.

Read the Article
İÇERİKLER

İçeriklerimizi İnceleyin

Sizin için içerikler üretiyoruz. Daha iyi bir iş dünyası deneyimi için içeriklerimizi inceleyin. İşinizi geliştirin. Markanıza ve fikir dünyanıza değer katın.

TÜM İÇERİKLERİ GÖRÜN!

Godaddy ile Avantajlı
Domain Kayıt için Tıklayın!

Patent Sorgu, Marka Tescili, Patent Tescili, Tasarım Tescili ve Marka Sorgulama konularında uzman patent ofisi logosu.
INSTAGRAM

Patent Sorgu'yu Instagram'da Takip Edin

Hesabımızı Instagram'da takip edin. Bilgilendirici içeriklerimizden, ve fırsatlardan faydalanın.

INSTAGRAM