SERVİSLER

Domain Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

5/5/2022
5
dakika yaklaşık okuma süresi.

Markanız için domain alırken dikkat etmeniz gerekenleri sizler için derledik.

İnternet sayesinde değişen dünyada müşterilerinizin sizi bulmasını kolaylaştırmak için domain alırken nelere dikkat edeceğinizi bilmelisiniz. Domaininiz web üzerindeki kimliğinizdir, dolayısıyla web siteniz için doğru domain seçimi kesinlikle çok önemlidir. Yalnızca markanıza hitap etmesi yeterli değildir. Aynı zamanda bulması ve tanıtması kolay bir domain seçtiğinizden emin olmalısınız.
Size domain alırken yardımcı olacak 5 ipucunun hızlı bir özetini sunuyoruz

1. Telaffuzu Kolay Olmalıdır

İnsanlar anlaşılması çok zor olduğu için domaininizi rutin olarak yanlış yazdığında, tüm bu potansiyel trafik kaybolur. Bu sebeple, telaffuzu kolay bir domain tercih etmelisiniz. Domaininizi bir kağıda yazın ve 10 kişiden telaffuz etmesini isteyin. Birkaç kişi onu telaffuz etmekte zorlanıyorsa, kesinlikle basitleştirmelisiniz.
Unutmayın! Domaininizin siz ve başkaları tarafından kolayca aktarılmasını istiyorsanız, bunun mümkün olmasının tek yolu; hecelenmesi kolay ve telaffuzu kolay olmasıdır.

2. Sembollerden ve Sayılardan Kaçının

Domain alırken telaffuzu kolay bir seçim yapmanız gerektiğinden bahsetmiştik. Sembol ve sayılar kullanmak telaffuzu zorlaştırırken kullanıcıların yazım hatalarına sebep olacak ve akılda kalıcılığını olumsuz etkileyecektir. Örneğin; Facebook için bir kısa çizgi kullanıldığını düşünün. Yeni bir site var “Facebook” gördün mü? Yalnız, face ve book arasında kısa çizgi var. Durum böyle olsaydı, muhtemelen Facebook bu kadar yayılmazdı.

3. Anahtar Kelimeler Tercih Edin

Anahtar kelimeler domain tercihinde önemli bir rol oynar. Domaininizde anahtar kelimeler kullanarak, arama motorlarına web sitenizin ne hakkında olduğunu söylersiniz.
Kaliteli içerik ve iyi bir kullanıcı deneyimi ile birlikte, domaininizdeki anahtar kelimeler Google'da daha üst sıralarda yer almanıza yardımcı olacaktır.

4. Kısa Domain Tercih Edin

Anahtar kelimeler önemli olsa da alan uzunluğu konusunda aşırıya kaçmayın. Kısa ve akılda kalıcı bir domaine sahip olmak daha iyidir.
Domain alırken 15 karakterin üstüne çıkmamaya özen göstermelisiniz. Uzun domainlerde kullanıcıların yazım hatası yapma ihtimalleri artacağından sitede trafik kaybı yaşanmasına sebep olacaktır.

5. İlk Tercihiniz .Com Uzantısı Olmalıdır

Her zaman bir .com alan adı seçmenizi öneririz. Yeni uzantılar kullanarak akıllı domain bulmak cazip gelse de .com hala en köklü ve güvenilir domain uzantısıdır. Yeni nesil uzantılar ziyaretçiler tarafından alışılmadık ve güvensiz karşılanabilir. Pek çok kullanıcı, özellikle teknoloji konusunda bilgili olmayanlar, her alan adının sonuna düşünmeden otomatik olarak ".com" yazar. Hatta çoğu akıllı telefon klavyesinde otomatik olarak bir .com düğmesi bulunmasından bahsetmiyoruz bile…
Ancak her zaman .com jenerik domainde istediğiniz ismi bulma şansınız olmayabilir. Bu durumda bir sonraki tercihiniz ODTÜ tarafından sağlanan .com.tr uzantısı olmalıdır. Hatta ülke uzantılı domainler size arama motorlarında organik ziyaretçi kazanmanızda faydalı olacaktır. Com.tr uzantılı kurumsal domainin size tahsil edilebilmesi için sizden istenen belgeler arasında marka tescili de yer almaktadır. Sizin için uygun marka ve patent adını tek tıkla https://patentsorgu.com‘dan sorgulayabilirsiniz.


Kısacası; Domain seçimi marka adınızı belirlerken aklınızdan çıkmaması gereken önceliklerinizden olmalıdır.

"Modern İşletmeler İçin SEO'nun Önemi" başlıklı yazımıza ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Marka isim bulma robotu yönlendirme yazısıMarka isim bulma robotu yönlendirme görseli. Telefon tutan el.
BUNU DA SEVEBİLİRSİNİZ!

İçeriklerimizi İnceleyin

Sizin için içerikler üretiyoruz. Daha iyi bir iş dünyası deneyimi için içeriklerimizi inceleyin. İşinizi geliştirin. Markanıza ve fikir dünyanıza değer katın.

MARKA TESCİL SORGUSU

Hızlı Marka Sorgulama

Hızlıca buradan marka sorgulayabilirsiniz!

MARKA TESCİL SORGUSU

Hızlı Marka Sorgulama

Hızlıca buradan marka sorgulayabilirsiniz!

Done!

Now you can clone this project and reuse the form.
Clone
Oops! Something went wrong while submitting the form.
SORGULA
İÇERİKLER

İçeriklerimizi İnceleyin

Sizin için içerikler üretiyoruz. Daha iyi bir iş dünyası deneyimi için içeriklerimizi inceleyin. İşinizi geliştirin. Markanıza ve fikir dünyanıza değer katın.

TÜM İÇERİKLERİ GÖRÜN!

Godaddy ile Avantajlı
Domain Kayıt için Tıklayın!

Patent Sorgu, Marka Tescili, Patent Tescili, Tasarım Tescili ve Marka Sorgulama konularında uzman patent ofisi logosu.
INSTAGRAM

Patent Sorgu'yu Instagram'da Takip Edin

Hesabımızı Instagram'da takip edin. Bilgilendirici içeriklerimizden, ve fırsatlardan faydalanın.

INSTAGRAM